Otyłość od dawna przestała być problemem tylko kosmetycznym czy estetycznym. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że jest ona przyczyną wielu chorób tj. nadciśnienie, zwiększenie poziomu cholesterolu czy cukrzycy typu 2 (insulinooporna, stanowiąca 90-95% wszystkich przypadków cukrzycy). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadwaga to problem miliarda ludzi, ponad 300 milionów z nich cierpi z powodu otyłości. Ludzie, którzy nie radzą sobie z nadmiarem kilogramów poszukują gorączkowo rozwiązania tego problemu na półce z lekami. Oczekują (co jest typowe dla naszych czasów) efektów szybkich, trwałych i osiągniętych bez trudu. Niestety, bez trudu nie ma efektów.

Otyłość jak większość chorób cywilizacyjnych, nie rozwija się z dnia na dzień. Można powiedzieć, że na zbędne kilogramy człowiek długo i ciężko pracuje… Więc ich pozbycie się też wymaga dużo czasu i wysiłku. Oprócz regularnych ćwiczeń fizycznych i mądrej diety można dodać zioła i preparaty z nich otrzymywane, które działają łagodnie regulując funkcje fizjologiczne organizmu i przywracając stan naturalnej równowagi.

Do najważniejszych z nich należą: ananas jadalny, tamaryndowiec malabarski, morszczyn pęcherzykowaty czy przede wszystkim błonnik pokarmowy. Występują one w wielu preparatach.

Ananas jadalny (Ananas comosus) lubiana przez większość bylina zawiera enzym bromelinę, która ułatwia trawienie białek i tłuszczów. Owoce zawierają dużo błonnika i stanowią doskonały składnik diety osób, które chcą schudnąć. Preparaty otrzymuje się głównie z osi pędu ananasa, jaka pozostaje po obcięciu owocu. W stanie dzikim występuje głównie w Brazylii.

Tamaryndowiec malabarski (Garcinia cambogia) to egzotyczna roślina pochodząca z Indonezji, którego owoce (jagody Acai) zawierająca kwas hydroksycytrynowy HCA. Związek ten zwiększa metabolizm tłuszczów i przede wszystkim hamuje łaknienie, co wpływa na ilość przyjmowanych kalorii i redukcję tkanki tłuszczowej.

Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus) jest to glon występujący w Morzu Północnym, Bałtyku a także w Atlantyku. Stosuje się wysuszoną plechę zawierającą kwas alginowy (polisacharyd) oraz jod, które pozwalają zrzucić zbędne kilogramy. Kwas alginowy nie ulega trawieniu, nie jest wchłaniany, sam zaś wchłania znaczne ilości wody. Powoduje to pęcznienie czego efektem jest wypełnienie przewodu pokarmowego, zmniejszenie łaknienia i regulację perystaltyki. Natomiast jod wbudowuje się w hormony tarczycy i zwiększa poziom metabolizmu organizmu, co sprzyja utracie masy ciała.

Błonnik pokarmowy jest to kompleks heterogennych substancji pochodzenia roślinnego nie ulegających trawieniu. Głównym źródłem błonnika w codziennej diecie są produkty zawierające ziarna zbóż, warzywa, owoce oraz nasiona roślin strączkowych. Jedną z ważniejszych cech błonnika jest zdolność do pęcznienia. Powstaje uczucie sytości i zmniejszenie ilości przyjmowanych posiłków, a co za tym idzie kalorii. Ponadto błonnik tworzy trudno przepuszczalną błonę powlekającą przewód pokarmowy, co spowalnia wchłanianie cukrów.

Główną przyczyną otyłości jest modyfikacja stylu życia zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Pojawił się problem konsumpcjonizmu. Kiedyś człowiek jadł tyle ile potrzebował, dziś je tyle na ile ma ochotę. A gdy ochota przeważa nad rozsądkiem zaczyna się problem…Jednak odchudzanie oparte na trzech podstawowych zasadach czyli: zdrowa dieta, ćwiczenia fizyczne i odpowiednie zioła dają efekty dobre i trwałe.

Jolanta Sobańska