Zawód masażysty

Nie każdy musi skończyć studia, żeby mieć dobrą pracę. Konkretny zawód często zastępuje nawet kilka mało przydatnych dyplomów. Oferta naszej szkoły jest szeroka, ponieważ wychodzą one naprzeciw potrzebom rynku pracy. Jednym z popularniejszych zawodów jest zawód masażysty. Jak określa podstawa programowa, masażysta to osoba, która wykonuje masaż leczniczy, rehabilitacyjny, sportowy i kosmetyczny zgodnie z wymogami wiedzy medycznej; ręcznie lub za pomocą urządzeń mechanicznych czy strumienia wody; w celu uzupełnienia zabiegów fizykalnych i usprawniających. Za masażystę uznawana jest osoba, która uzyskała dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik masażysta wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Jakie są wymagania pracodawców?

Pracodawcy wymagają zwykle, oprócz kierunkowego wykształcenia i doświadczenia, także miłego usposobienia, zdolności komunikacyjnych i przyjaznego stosunku do ludzi. Oczywiście dużym atutem są dodatkowo przebyte kursy masażu. Obecnie w Polsce dynamicznie rozwija się baza hotelarska, a co za tym idzie, rośnie oferta sektora usług. W wielu miejscowościach turystycznych czy uzdrowiskowych powstają kompleksy hotelarskie ze SPA. Do ich obsługi będzie potrzeba wielu specjalistów z dziedziny masażu i fizjoterapii. Największe zapotrzebowanie występować będzie wśród osób mających wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Dodatkowym atutem kandydatów będzie znajomość języków obcych, gdyż wielu klientów SPA przyjeżdża do Polski z zagranicy.

Gdzie masażysta może znaleźć zatrudnienie?

Mogą to być hotele, uzdrowiska, sanatoria, SPA, kliniki, szpitale, przychodnie, kluby sportowe i fitness.

Na jakim poziomie kształtują się miesięczne dochody masażysty?

Miesięczny dochód masażysty w Polsce oscyluje w granicach 1400-2300 zł netto. Za granicą (np. w Niemczech) jest to kwota od 800 do 1000 euro. Dodatek do wypłaty może stanowić działalność prywatna, gdzie posiadając własne łóżko do masażu można zarobić 50-100 zł za masaż. Dodatkowo na otwarcie własnej działalności gospodarczej można pozyskać fundusze unijne.

Jakie są plusy pracy masażysty?

Największą satysfakcją dla masażysty jest oczywiście efekt jego pracy, który obserwuje się od razu po zabiegu czy serii masaży. Zadowolenie i uśmiech pacjenta, słowa pochwały i wdzięczności są bez wątpienia bardzo miłe. Spełnienie w pracy zawodowej jest niesłychanie ważne w życiu człowieka.

Anna Kiciak