Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony przez Sejm w 2004 roku jest obchodzony 2 maja. Data święta Dnia Flagi nie została wybrana przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistycznego Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.
Wywieszamy flagi, śpiewamy patriotyczne pieśni, uczestniczymy w masowych uroczystościach, bo chcemy czuć się Polakami – patriotami. Dzisiaj robimy to oficjalnie, ale mamy świadomość, że w przeszłości Polacy nie mogli manifestować otwarcie swojej przynależności narodowej. Za manifestowanie przywiązania do symboli narodowych niejeden Polak zapłacił najwyższą cenę – stracił życie.
Czy wiesz, że:
- Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8.
- Flaga różni się tym od barw narodowych, że ma określone proporcje. Barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama.
- Na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.
- Weksylium to znak rozpoznawczy wykonany z tkaniny, mocowany do drzewca lub liny. Najczęściej występującymi weksyliami są flagi, flagi stolikowe, bannery, bandery (na morzu), sztandary, chorągiewki samochodowe.
- Weksylia mogą pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli mają pozostać dłużej muszą być odpowiednio oświetlone.
- Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
Dzisiaj możemy i chcemy podkreślać swoją przynależność i wyrażać płynącą z tego faktu dumę. Napawa nas radością, honorem i poczuciem jedności fakt, że jesteśmy we właściwym miejscu i wśród swoich. Wszystko po to, by budować wspólnotę, łączącą pokolenia Polaków. I to jest najważniejsze…