Może się to zdarzyć albo na skutek jakiegoś traumatycznego zdarzenia (uraz mechaniczny) jak i procesów patologicznych (chorobowych) o charakterze ogólnym lub miejscowym.
Wkłady koronowo-korzeniowe
W przypadku dużego zniszczenia lub odłamania korony zęba, jeżeli korzeń jest pełnowartościowy, nie rusza się i złamanie lub zniszczenie korzenia nie przebiega poniżej linii dziąsła, można dokonać odbudowy korzenia wkładem koronowo-korzeniowym wykonywanym indywidualnie w laboratorium protetycznym.
Wkłady modeluje się dla zębów przednich, a także bocznych. W przypadku zębów bocznych sytuacja jest trudniejsza, gdyż w zębach trzonowych i przedtrzonowych występuje kilka kanałów korzeniowych, które nie są do siebie równoległe i wkład odlany jako jeden element "nie wejdzie" do korzenia. Zachodzi wtedy potrzeba wykonania wkładu składającego się z dwóch, a nawet trzech części.
Na korzeniu z wklejonym wkładem koronowo-korzeniowym można osadzić koronę protetyczną lub wykorzystać jako filar w moście.
Wkłady koronowo-korzeniowe wykonuje się ze stopów metali (metale szlachetne lub nieszlachetne) bądź jako wkłady porcelanowe, bezmetalowe pod korony i mosty pełnoceramiczne.