Na pewno zastanawia Was skąd osoba niesłysząca wie, że ktoś dzwoni do drzwi w domu lub jak wygląda budzik osób Głuchych? Skąd Głucha mama wie, że dziecko płacze gdy się obudziło w nocy, a słabosłyszący kierowca samochodu, że nadjeżdża karetka lub wóz policyjny?

Niewątpliwie z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Jak się domyślacie każdy z nas z nich korzysta - bez względu na to, czy jest osobą słyszącą, czy Głuchą. Ale czy nie ciekawi Was to, w jaki sposób technologie wspomagają codzienne życie osób niesłyszących?

Niektóre osoby niesłyszące na co dzień używają aparatów słuchowych lub mają założone implanty. W tej kwestii technologia dynamicznie się rozwija. Nowoczesne aparaty słuchowe posiadają system FM lub SWS czyli systemy wspierające słyszenie. Można je za pomocą bluetooth połączyć z telefonem lub komputerem, dzięki czemu dźwięk jest wzmocniony i można go słuchać bezpośrednio z aparatu słuchowego. Ułatwia to np. słuchanie muzyki, korzystanie z telefonu podczas biegania etc.

W życiu codziennym osób z wadą słuchu wykorzystywane jest światło. Gdy ktoś dzwoni do drzwi domu osoby niesłyszącej nad drzwiami pojawia się migające światło (podobnie jest również w innych pokojach). Budzik z wibracją i silnym efektem świetlnym to doskonałe urządzenie, które obudzi o poranku, a aplikacja w telefonie służąca do rozpoznawana dźwięku np. nie zakręconej wody, pukania do drzwi czy płaczu dziecka, poinformuje o danym zdarzeniu.[3]

 Od kilku lat można zaobserwować także zwiększone zainteresowanie językiem migowym - co niewątpliwie jest bardzo cieszące. Język ten stał się przedmiotem pogłębionych badań naukowych (zarówno lingwistycznych, jak i socjologicznych) [1].  Zwiększyła się również dostępność do wiedzy dotyczącej roli kulturotwórczej tego języka, w dużej mierze za sprawą roli osób Głuchych działających w Muzeum Śląskim w Katowicach. Powstała również Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się  (dnia 19 sierpnia 2011 roku) [2]. Coraz częściej widzimy tłumaczy PJM  (Polskiego Języka Migowego) w telewizji. Popularne stały się video tłumaczenia (czyli połączenia z tłumaczem PJM poprzez kamerę wideo online w telefonie), dzięki którym zwiększyła się dostępność osób niesłyszących do usług w urzędach. Inne instytucje, takie jak banki wprowadzają, aplikacje mobilne i systemy transakcji z ułatwieniami dla użytkowników niesłyszących. 

Osoby posługujące się językiem migowym mogą także zadzwonić do siebie i porozmawiać przez telefon „na kamerze”  (jedynym warunkiem jest to, aby się dobrze widzieć). Przydatna jest np. aplikacja  FaceTime, którą charakteryzuje duża przepustowość, dzięki której istnieje możliwość jednoczesnej rozmowy kilku użytkowników. 

Technologia pomaga także osobom słyszącym komunikować się z osobami Głuchymi i słabosłyszącymi. W jaki sposób? Aplikacja o nazwie „Transkrypcja” pozwala na automatyczną zamianę mowy na tekst.

Aktualnie wiele osób chętnie uczy się języka migowego, by móc komunikować się z osobami niesłyszącymi. Należy pamiętać, że język polski dla osób niesłyszących jest językiem obcym. Uczą się go tak samo jak my uczymy się języka angielskiego, czy niemieckiego. Dlatego formując zdania pamiętaj, by zdania nie były silnie rozbudowane i jasno określ o kim jest mowa. Warto na początek nauczyć się podstawowych zwrotów, a potem stopniowo poszerzać swoje umiejętności np. korzystając z dostępnych w sieci filmów, stron czy platform edukacyjnych. [3]

I pamiętaj - nigdy nie mów o niesłyszących głuchoniemi! To określenie jest niegrzeczne i krzywdzące. Osoby Głuche mają swój piękny język wizualno - przestrzenny, który wykorzystuje zarówno ręce, jak i ciało oraz mimikę twarzy. Język migowy ma swoją gramatykę, różnorodność barw, jest bardzo bogaty. Język migowy to piękny język Głuchych - pamiętaj o tym.

 

Źródło:

1. Kosiba O., Grenda P. Leksykon języka migowego. Wyd. Silentium. Bogatynia 2011

2. USTAWA z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z dnia 3 października 2011 r.).

3. https://yotu.be/LGBY0r2DRpQ

 

Autor: Katarzyna Głowacz

Możesz być także zainteresowany