Refleksologia to nauka o refleksach znajdujących się na stopach i dłoniach każdego człowieka, odpowiadających wszystkim organom, gruczołom i częściom ciała. Polega ona na przywróceniu równowagi organizmu poprzez stymulację określonych punktów (refleksów) znajdujących się na stopach, twarzy, uszach, głowie czy dłoniach, które mają połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała. Jej historia sięga 5000 lat. Znana była na wschodzie i na zachodzie. Za "Matkę" współczesnej refleksologii uważana jest fizykoterapeutkę Eunice Ingham, która opierając się na teorii strefowej opracowanej przez amerykańskiego lekarza dr W.H Fitzgeralda, opracowała mapy stóp i rąk, precyzyjnie zaznaczając na nich punkty powiązane z poszczególnymi gruczołami i organami ciała ludzkiego.
Refleksologia jest to subtelna sztuka, fascynująca nauka i niezwykle skuteczna forma leczniczego i relaksującego masażu stóp. To nauka ponieważ u jej podstaw leżą badania fizjologiczne i neurologiczne. To sztuka ponieważ skuteczność jej zabiegów zależy w głównej mierze od umiejętności wykorzystania przez terapeutę posiadanej wiedzy i doświadczenia.
Terapia meridianowa jest natomiast zabiegiem energetycznym stymulującym meridiany (kanały energetyczne na których zlokalizowane są punkty akupunkturowe), które przebiegają przez całe ciało i zaopatrują wszystkie główne organy wewnętrzne w energię.
Obydwa zabiegi dodają energii oraz pobudzają organizm do samoleczenia. Stymulacja odpowiednich receptorów odruchowo oddziałuje na narządy wewnętrzne, natomiast terapia meridianowa pomaga w odblokowaniu stref przepływu energii, co usprawnia pracę krwiobiegu, likwiduje bóle, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, normuje funkcjonowanie układu hormonalnego, a także wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
Stopy są pomniejszoną mapą całego ciała, jego części i narządów. Każdemu z narządów ciała przyporządkowana jest odpowiednia strefa anatomiczna stóp. Strefy refleksoryczne znajdują się na stronie podeszwowej i grzbietowej stóp oraz na powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej stopy. Receptory rozmieszczone na prawej stopie odpowiadają narządom zlokalizowanym po prawej stronie ciała i odwrotnie. Wyjątek stanowią strefy refleksyjne narządów umiejscowionych w obrębie głowy, które masuje się na stopie po przeciwnej stronie.
Refleksologiczny masaż stóp jest dobrym środkiem profilaktycznym u dzieci i dorosłych, działa przeciwbólowo (np. przy ząbkowaniu) oraz pomaga w leczeniu alergii, trądziku młodzieńczego, astmy, migren, depresji, stanów lękowych, bezsenności, bólów menstruacyjnych, cyst na piersiach i jajnikach, reumatyzmu, bólów mięśni, dolegliwości pęcherza moczowego, nerek, cellulitu, przeziębień, problemów z trawieniem, prostatą, rwą kulszową, kręgosłupem, zaburzeniami wzroku oraz wielu innych dolegliwości.
Zabiegi refleksologii mogą być uznane za metodę wspomagającą pracę lekarza w przywracaniu człowieka do zdrowia, jak również poprawiającą odporność organizmu, a więc zapobiegającą powstawaniu chorób.
Podczas opracowywania stóp pracujemy w specyficzny sposób kciukiem i pozostałymi palcami na refleksach, rozluźnia to cały organizm, łagodzi stres, zmniejsza napięcie, poprawia krążenie, a co za tym idzie doprowadza do lepszego odżywiania komórek. Wyzwala w ten sposób w organizmie procesy autoregeneracji - ciało oczyszcza się z nagromadzonych toksyn, wzmacnia się system immunologiczny, wracając do prawidłowej funkcji.
Typowy zabieg trwa ok. 60 minut.
Przed rozpoczęciem zabiegu należy przeprowadzić badanie, które obejmuje: wywiad, oglądanie, dotykanie (badanie temperatury, elastyczności, ruchomości stopy i bolesności).
Różnica między terminami refleksologia, a refleksoterapia:
Refleksologia to nauka o rozmieszczeniu punktów i stref odruchowych m.in. na stopach, twarzy, uszach, głowie i dłoniach, ich powiązaniu z organizmem oraz o uciskaniu tych stref w celach terapeutycznych. Jest to uznana forma medycyny naturalnej na świecie.
Refleksoterapia to już konkretny zabieg. Refleksoterapia (podobnie jak akupresura), polega na uciskaniu określonych punktów odpowiadających poszczególnym narządom i pobudzaniu w ten sposób potencjału samoleczenia organizmu.